Čína a neb jak jsme to viděli my

Publikováno v From Malaysia back to mom | 0

Čína je veliká. Kdo chce obecně hodnotit tuto zemi, musí ji procestovat takměř celou. Vzhledem k dlouhé historii tohoto impéria je zde mnoho jedinečných památek, které stojí za návštěvu. Příroda v Číně přináší pestrou paletu flory a fauny. Od pouští na severu, po pralesy na jihu. Dá se říct, že tu najdete vše. Famózní oblastí je kuchyně. Pestré nabídky jídel překvapí nejen chutí, ale i stylem servírování. Pomalou degustaci nám zajistily hůlky, s kterými jsme se postupem času spřátelili.

Hlavním problémem Číny jsou Číňani. Je jich moc. To samozřejmě není novinka. Ale pokud to člověk nezažije, neví, o čem to je. Kdekokliv jsme zastavili, měli jsme obecenstvo. Prakticky u nás pořád někdo byl. První dny to bylo fajn, ale časem se nám to zajedlo. Číňani jsou družní a vydrží si s vámi minuty povídat, aniž by rozumněli jedinému slovu. Rádi si na věci sáhnou nebo poklepou. Úplně nejradši však chtějí fotku. Fotku s námi, s motorkami, na motorce nebo jakkoliv jinak. Stinnou stránkou je doprava. Číňané neumí řídit. Platí zde pravidlo silnějších nervů. Kdo zastaví, prohrál. Přes den jsme se často dostali do nebezpečných situací, ze kterých jsme vyvázli jen náhodou. Pokud jsme museli jet za tmy, vždy jsme se schovávali za autem našich průvodců. Kamiony svítí většinou dálkovými, ostatní často nesvítí vůbec. Do tohoto shonu běhají zvířata a jezdí stovky skútrů. Je to prostě boj. Třešničkou na dortu je způsob brždění kamionů. V kopcích lejou na své kola vodu z přídavných nádrží a chladí tím brzdy. Bohužel tím spláchnou veškeré nečistoty a oleje přímo na cestu. Tato kombinace vytvoří na silnici mazlavého hada, který klouže jako led.

Pro ucelený názor bychom zde museli být mnohem déle. Ze sedmnácti dní jsme si odnesli rozdílné názory. Každopádně je Říše středu rozmanitá země, která stojí za návštěvu. Šikovné je mít místního průvodce. My měli Jimmyho a Lea. Oboum patří velký dík. Pomohli nám a byla s nimi sranda.

Další zajímavosti.

V oblasti národnostní menšiny Naxo funguje stále matriarchát.

Tibetská menšina nepohřbívá zesnulé do země, ale při obřadu tělo rozřezají na kusy a nechají je odnést dravými ptáky zpět k nebi.

Na dálnici se nesmí s motocyklem.

Nenosí vousy. Ani na dálnici.

Nedbají moc na čistotu. Respektive to není jejich priorita. Záchody v některých regionech zvedly kufr i otrlému Alešovi.

Neumí pít alkohol. Pivo pijí po panácích a to na ex. Po třech pivech kráčí k zemi.