Laos aneb jak jsme to viděli my

Publikováno v From Malaysia back to mom | 0

Laos je poměrně velká země jižní Asie, která se srovnává hlavně s Kambodžou. Co nás překvapilo hned za kambodžskými hranicemi byl velký rozdíl v životní úrovni této zelené země. Nejen styl bydlení a vozový park, ale i infrastruktura a hlavně přístup k odpadkům a okolí svých domů posunuje Laos daleko před Kambodžu. Díky kolonizaci Frantíky – kde taky nebyli – najdete v Laosu místa, která snesou srovnání s evropskými letovisky, ale bez návalu turistů a s nádechem tajemna exotické krajiny. Dopravní tepnou Laosu je mohutný Mekong, který lidem poskytuje zároveň obživu. Je opravdu obrovský. Co nás překvapilo, byla jeho bídná sjízdnost. Při půjčení lodě jsme měli co dělat, abychom nedřeli břichem. Velmi příjemné místo je Luang Prabang, kde zapomenout na čas není velký problém, o čemž jsme se osobně přesvědčili. Sice nás tu okradli, ale pak se všichni snažili. I hoteliér, který opomněl, že kamera, která údajně hlídá naše stroje, je vypnutá, nás ochotně odvezl do supermarketu, kde si myslel, že naše moto věci pořídíme znovu. I přes tyto trable můžeme toto místo doporučit pro krásnou dovolenou.

Sever Laosu je hornatý. Zajímavostí je, že většina místní populace nežije v údolí, jak je evropským zvykem, ale na hřebenech celého pohoří. Jediná silnice na sever se kroutí v těch nejvyšších místech hor, kde spojuje mnoho vesnic a měst. Lidé zde žijí velmi jednoduchým, ale bezstarostným životem. Celkově na nás Laos udělal velmi přátelský dojem. Lidé jsou zde vždy usměvaví a rádi vám vyjdou vstříc.

 

Další postřehy

Jsou to komouši. Všude je vidět srp a kladivo, ale v normálním životě na další propagandu nenarazíte.

Mají nebezpečné pivo. Nejenom, že hází slušných 5%, ale základní míra lahve je 640 ml.

Vypalují lesy takovým způsobem, že se na horách drží namodralý opar. Dělají to bez kontroly, tak je překvapivé, že vypálí pouze to, co chtějí.

V dopravě se s tím nemažou. V jejich stylu není arogance, ale hlavně nezkušenost. Často jsme potkávali ve tmě jedoucí cokoliv bez osvětlení. Tradičně, jako v celé Asii, naloží cokoliv na skútr a neuvěřitelné na pickup. Oblíbeným prostředkem je dodávkový hyundai, který po naložení nepoznáte od náklaďáku.

Pokud tedy shrneme naše zážitky, můžeme Laos jenom doporučit.